Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Терај си го плугот по коските на мртвите

Терај си го плугот по коските на мртвите

Шифра: 31374 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

Опис

Јанина живее во зафрлено полско село. Мрачните зимски денови ги поминува проучувајќи астрологија и преведувајќи поезија од Вилијам Блејк. Таа се грижи за летните резиденции на богатите граѓани на Варшава. Нејзиниот углед на талкач и повлечена жена ја нагласува склоноста да ги одбере животните пред луѓето.

Одеднаш соседот е пронајден мртов. Набрзо се откриваат и други трупови во сè почудни околности. Како што растат сомнежите, Јанина се впушта во истрагата…

Провокативно истражување на матните граници меѓу разумот, лудилото, правдата, традицијата, автономијата и судбината.

Дефиниран како еден од најангажираните романи на Токарчук, во поглед на уделот на човештвото во уништувањето на светот. Во овој роман таа вешто го употребува добропознатиот книжевен манир на поврзување на „низок“ жанр, трилерот, со големите амбиции, односно филозофско-моралните прашања што се однесуваат на современиот свет.

Според романот е снимен и филмот „Триумфален улов“ на режисерката Агњешка Холанд, кој во 2018 г. на Берлинскиот филмски фестивал ја доби наградата „Сребрена мечка“.

Авторката е добитничка на Нобеловата награда за литература за 2018 година.

Дополнителни информации

Маса 270 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-472-8

Оригинален наслов

Olgа Tokarczuk, Prowadź swój plug przez kości umarłych

Страници

272

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 296

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram