Нема производи.

Нема производи.

Книги

Прашинки

Шифра: 10292 Категории: , , Ознака:

200,00 ден

Опис

Ристо Маџунков, како некој искусен алхемичар, ги наоѓа врските до атомското јадро на изразот, до неговата суштина, која ослободена претставува чиста енергија што пред нас создава чудесни поетски светови. Тој израз како да „не настанал од зборови, туку од она од што тие настанале“: прасликата на сета емоција и желба за живот, првиот ритам и пулс на зборот, впрочем крвта од која поезијата се раѓа и живее… Тој израз е јазикот на секој поет што има што да каже.

Восхитуваат актуелноста и современоста на поезијата во „Прашинки“. Во неа се препознава духот на времето и таа вибрира со сензибилитетот на читателот. Ристо Маџунков ни укажува колку лесна работа е (за него) да се создадат нови поетски светови; и не само тоа, тој пред сите нас ни открива и како го прави тоа: од истите елементарни честички, од нуклеусите од кои е создаден универзумот – „она од што се создадени зборовите“ („На почетокот беше зборот?“), всушност прашинки, какви што и самите сме оти од прав сме создадени и во прав еден ден ќе се вратиме“.

Трајче Бјадов

 

Дополнителни информации

Маса 79 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-228-1

Оригинален наслов

/

Страници

64

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 42

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram