Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Белиот шепот

Белиот шепот

Шифра: 30790 Категории: , , Ознака:

200,00 ден

 

 

Еве ги ѕидовите, уште се тука,

како белодробни крила,

порозни за веднаш да го впијат поривот,

меката радост на срцето во послушание.

 

Рацете што се зафатиле некогаш со изобразување,

со образот, се тука вечно по ѕидовите

како задржан здив, како шепотот на бојата

во зачекорен(а) приказ(на) за Вистината…

Опис

 

Поетската збирка од триесетина страници е лирски запис на случки, настани, сеќавања, односно содржи триесетина песни што се занимаваат со вакви и слични лични теми, поделени во три циклуси – „Македонија“, „Конецот на вистината“ и „Лик – Слика – Неприлика“.

Првиот циклус се занимава со аспекти од материјалното и духовното наследство на Македонија и возбудата на авторката при откривање на тоа богатство што го зацврстува чувството за нејзиниот национален бит.

Вториот циклус со четиринаесетина песни се занимава со рефлексии за одредени случки и настани и длабење на вертикалата на философскиот начин на гледање – од посебното и интимното кон општото и универзалното.

Во третиот циклус, составен од десетина песни, книгата се навраќа на портрети и ликови што оставиле впечаток и предизвикале размисли за меѓучовечките односи што зазеле добар дел од емотивниот и мисловниот живот на еден човек преточен во песни.

Дополнителни информации

Маса 77 g
Издавач

Антолог

Година

2020

ISBN

978-608-243-415-5

Оригинален наслов

/

Страници

52

Формат

12х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 57

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram