Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Родители и деца  /  Сафари на духот – приказни за будење на мудроста

Сафари на духот – приказни за будење на мудроста

Шифра: 10328 Категории: , , Ознака: Преведувачи: Илустратори:

650,00 ден

Нема на залиха

 

 

Опис

Овие приказни за деца се своевидно продолжение на книгата „Сафари на духот – Книга за мудроста на воспитувањето деца“ од Ана Бучевиќ, која им се обраќа на родителите со желба да спознаат како мудроста на воспитувањето започнува со работата на себе како родител. Основната порака на таа книга е дека децата се огледало на родителите, а изразот „такво си е детето“ е можеби една од најголемите заблуди на минатото и на сегашноста. Време е да спречиме да стане дел и од иднината. И тоа е одлична вест за сите родители.

Оваа книга им се обраќа на децата со посредство на приказните, во кои подеднакво ќе уживаат и родителите и децата, кои ќе ги потсетат на вистинските вредности, оние што ни осигуруваат радосен и исполнет живот, преполн љубов, пријатели и среќни односи, живот што на крајот ќе биде исполнет со прекрасни спомени.

Во денешното општество вредностите се поставени погрешно, а ги немаат поставено децата. Тие упорно се обидуваат да нè потсетат што всушност е животот. И ни го носат најубавиот подарок – повторното детство.

Ако го сакате најдоброто за своите деца, оваа книга е ваш избор!

 

Дали сте знаеле дека медитативните приказни имаат позитивен ефект врз емоционалниот, менталниот и интелектуалниот развој на децата?

„Сафари на духот – приказни за будење на мудроста“ ќе им помогне на децата:

·         да го зајакнат здравиот емоционален и интелектуален развој;

·         подобро да се носат со стресните ситуации;

·         да ги развијат фантазијата и креативноста;

·         да ги зајакнат паметењето, концентрацијата и вниманието;

·         да ги разбудат потенцијалите што ги носат во себе;

·         да се подготват за училишните денови;

·         да развиваат добри односи со семејството и со пријателите;

·         да ги контролираат негативните мисли;

·         да ги зајакнат самодовербата и самопочитта;

·         ненасилно да ги решаваат конфликтите;

·         да ја зајакнат емпатијата;

·         ДА ПРОНАЈДАТ ВНАТРЕШЕН МИР.

 

За деца од 3 до 99 години 🙂

Дополнителни информации

Маса 315 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-258-8

Оригинален наслов

Nada Bučević, Safari duha – priče za buđenje mudrosti

Страници

108

Формат

18×22

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Сафари на духот, книга 4

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram