Нема производи.

Нема производи.

Читател на годината 2020

  /  #bookworm   /  Читател на годината 2020

Читател на годината 2020

 

 

НАЈчитател за 2020 година е Јулијана Арсовска.

На 4 февруари 2021 година го доделивме традиционалното признание НАЈчитател за 2020 година.

Антолог ја награди нашата читателка Јулијана Арсовска за лојалноста со пригодна статуетка и ваучер од нашата книжарница.

Јулијана нѐ посети и во таа пригода кратко поразговаравме. Еве што ни кажа:

Која е Јулијана Арсовска накратко:

 • Јулијана студирала италијански и шпански јазик, магистрирала театар и книжевност во Осло, Норвешка. Во моментов живее на релација Македонија – Норвешка.

Како дознала за Антолог:

 • Вели дека за Антолог дознала од својата пријателка, Анета Попова, авторка на „Тринити“, која ѝ препорачала да појде на саем на штандот на Антолог и да ја купи нејзината книга. Тоа било во 2009 година и така почнала дружбата со Антолог.

Омилени наслови од Антолог:

 • „Младата сопруга“ на Алесандро Барико, книгите на Аманити, „Имприматур“ на Моналди и Сорти. Во моментов го чита „Лав Толстој: Бегство од рајот“.

Што би сакала да чита следно од Антолог:

 • Се надева дека ќе бидат преведени и другите книги на Моналди и Сорти.

Ѝ благодариме на Јулијана за убавите зборови што ги сподели со нас и за нас. А ние ветуваме дека и понатаму ќе ги исполнуваме очекувањата на нашите читатели.

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


  Потврдувам дека сум постар од 16 години.

  YouTube
  LinkedIn
  Share
  Instagram