Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Раскази, Фикција  /  Антропологија и сто други раскази

Антропологија и сто други раскази

250,00 ден

Опис

 

Лесни за читање, забавни, сепак обоени со длабока тага поради минливоста на нештата, овие микрораскази со трагикомична иронија и горчлив хумор прикажуваат низа варијанти во кои може да се оствари љубовта.

 

Распонот на формите во кои е прикажана таа е многу широк. Сепак, Роудс најчесто се интересира за крајните точки меѓу кои може да осцилираат емоциите на човекот: параноидни фантазии што стануваат реалност, мазохистичка вљубеност во другиот, сурова нетрпеливост кон партнерот, невообичаено голема посветеност што преминува во понижување, претерана наивност и доверба… Ваквата мрачна визија за меѓусебните односи станува интересна за читање поради способноста на авторот преку корозивната смисла за хумор да ја релативизира секоја од раскажаните ситуации.

Збирката содржи 101 расказ, секој составен од 101 збор. Формалното правило секој расказ да има 101 збор (ова правило е задржано и во преводот на македонски јазик) на книгата ѝ обезбедува хомогеност на стилски многу прецизно изведено дело.

Дополнителни информации

Маса 137 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-664-7

Оригинален наслов

Anthropology: And a Hundred Other Stories

Страници

112

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 390

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram