Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Животот е – хаику

Животот е – хаику

250,00 ден

На залиха

 

 

„Александар Кујунџиски се вбројува меѓу најистакнатите македонски писатели, кои подолго време успешно и мошне инвентивно излегуваат накрај со експресивните можности на кусиот лирски жанр хаику. Индикативно е што јубилејната, стота книга на Александар Кујунџиски, насловена 100, е токму стихозбирка со хаику-творби.“

Владимир Мартиновски

Опис

Со „Животот е – хаику“ македонската издавачка продукција се збогатува со едно издание што и во квантитативна и во квалитативна смисла донесува еден нов „осмокрак“ вруточен наплив, освежувачки и восхитувачки во исто време. Кратки и прекрасни сочиненија, каков што всушност е и целиот човечки живот.

Збирката содржи 1 400 хаику-песни во 8 циклуси: од „Во знакот на х“, преку „Ние во нив, тие во нас“; „Растителни, без холестерол“; „Со гаранција“; „Црно-розови“; „Без јаз“; „…И?“; сè до „Разделба“ – како што авторот го озаглавува последниот „крак“ од оваа негова „лебедова песна“. Барем во овој литературен жанр. За другите – без гаранција.

Дополнителни информации

Маса 196 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-66345-0-6

Оригинален наслов

/

Страници

192

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Цреша, книга 10

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram