Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Бекомберја – ода за моето семејство

Бекомберја – ода за моето семејство

300,00 ден

Нема на залиха

 

 

„Го лизга читателот во расположение во кое границата помеѓу нормалноста и лудилото веќе не постои.“

Svenska Dagbladet

Опис

Романот „Бекомберја – ода за моето семејство“ е базиран на детските спомени на авторката од времето на нејзините посети на најголемата душевна болница во Шведска.

Во средиштето на дејството се наоѓаат Џеки и нејзиниот татко, Џими Дарлинг. Тој со леснотија ги засмејува луѓето, иако во исто време негува чудна пасија кон смртта. Кога мајка ѝ Лоне ќе отпатува кон Црното Море, душевната болница во која престојува татко ѝ се претвора во единствениот постоен свет за Џеки.

Од различните мигови и зони на сонување и стварност постепено се гради тажна и восхитувачка приказна. „Бекомберја“ станува искривен некролог на државата на социјалната сигурност, раскажан со заносен јазик. Сара Стридсберг со широко отворени очи ги рехабилитира загрозените и замолкнатите.

„Бекомберја – ода за моето семејство“ е добитник на Наградата за литература на Европската Унија за 2015 година. Истата година романот ја доживеа и својата театарска поставка.

Дополнителни информации

Маса 346 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-248-9

Оригинален наслов

Sara Stridsberg, Beckomberga: Ode till min familj

Страници

352

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 179

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram