Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Времиња на игра. Детство во Трансилванија

Времиња на игра. Детство во Трансилванија

Шифра: 10081 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

Нема на залиха

 

 

„Го остава читателот без здив. Истовремено зачудува и засмејува.“

Берлинер цајтунг

Опис

Ова дело, опиено од мирисите на детските игри и на убавите спомени, ги опишува настаните поврзани со едно мешано германско-романско семејство што живее некаде близу градот Брашов во седумдесеттите години на XX век, видени и пренесени преку очите на едно шестгодишно дете.

Живеејќи помеѓу два различни менталитети, на германските Саси и на романските Олтенци, момченцето се обидува да ги опише и да ги разбере премрежињата низ кои минале неколку генерации од двете семејства, притоа опишувајќи ги парадоксите на различните идеологии, култури и религии конфронтирани на различни нивоа.

За него сите настани се само игри што ги играат, не само децата туку и возрасните, и тоа – во домот во кој живее, на улицата пред куќата, во маалото каде што го поминува времето.

Романот е добитник на престижната Награда за литература на Европската Унија за 2016 година.

Дополнителни информации

Маса 359 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-266-3

Оригинален наслов

Claudiu M. Florian, Vârstele jocului. Strada Cetății

Страници

368

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 193

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram