Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Јаре за пет пари

Јаре за пет пари

Шифра: 10167 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

500,00 ден

Нема на залиха

„Со жена и со деца сите маки се послатки, но каде да ги најдеш сега? Се разлетаа, се растопија, испарија! Викај со сета сила – нема да те слушнат, рикај од плачење – нема да ти се одѕват. Зарем можеш да уловиш облак? Зарем можеш да го врзеш ветерот за синџир?

– На светот има само еден бог – рече Гирш погледнувајќи кон разграканите чавки. – И тој бог е насилството, а неговите ангели се камшиците. Сфати, само со насилство можеме да ги заштитиме своите татковци и своите деца… Со насилство, а не со молитви… Ти предлагам да ја оставиш Тората и да купиш оружје. Оружјето е светата книга на нашето време…

Со жените е како со водата. Кога црпиш од еден кладенец, можеш спокојно да спиеш, а кога трчаш со црпалката ту кон реката, ту кон езерото, ту кон мочуриштето, тогаш неизбежно и водата ќе ја загадиш.

Почекај, смрт, ќе ти одговорам, ќе ти одговорам. Седи и слушај.

Но на смртта не ѝ е битно кој кого љуби.

Смртта се љуби само себеси.

И затоа е вечна.

И затоа секогаш победува.

Тој беше убеден оти човек е жив сè додека има со кого да зборува. Ако половина ден не отвори уста, отпиши го од живите.“

Опис

Еден од најтоплите книжевни обиди да се овековечи вечниот однос меѓу родителите и децата. Каменорезецот Ефраим би направил буквално сè за да ги заштити своите четири деца, кои веќе се возрасни луѓе. Сè почнува од моментот кога на старецот му соопштуваат дека на едниот син му се заканува смртна казна поради обидот да убие висок државен политичар. Ефраим тргнува на еден долг пат, кој ќе го соочи со потресноста на загубата, судската истрага, еврејското наследство, односот меѓу традицијата и модерноста, на домот и татковината. Авторот ги опишува предреволуционерните настани од 1905 година во Литванија, понудувајќи им на читателите бисери на светската мудрост.

Дополнителни информации

Маса 439 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-026-3

Оригинален наслов

Григории Канович, Козленок за два гроша

Страници

544

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 53

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram