Нема производи.

Дебитант

350,00 ден

„Сергеј Лебедев е прекрасен писател, кој поседува две ретки дарби: благороден стил и најпрефинета внатрешна оптика, која му овозможува да ја види и почувствува сета длабочина на антрополошката катастрофа што се случила во Русија во двесетти век. Лебедев успеал да го види она што останало невидливо за повеќето советски и постсоветски писатели.“ (Владимир Сорокин, руски писател)

 

„Прозата на Лебедев, бившиот геолог, го открива она што е скриено под земјата: внатрешниот живот на минатите генерации, погребан под слоевите на официјалните митови и самозалажување… Чуден дуализам, кој им овозможува на татковците полни со љубов дење да му служат на тиранот, а ноќе грижливо да ги покриваат своите деца со ќебиња.“ (Лук Хардинг, британски писател и новинар)

 

„Книгите на Лебедев се за една историја што како сенка лежи врз сето она за што тој пишува. Ваквиот интензитет на нејзиното присуство зборува за тоа дека конфликтите и контрадикторностите што се втемелени во неа до денешен ден не се разрешени и сè уште влијаат врз руското општество – можеби не толку очигледно, но доволно силно.“ (Карл Уве Кнаусгор, норвешки писател)

Опис

„Дебитант“ е совршен, смртоносен отров, кој не остава траги.

Неговиот создател, хемичарот Калитин, работел во тајната советска лабораторија, но по распаѓањето на Советскиот Сојуз избегал на запад. Потполковниот Шершнев добива наредба да го отруе предавникот со истиот отров што тој го создал…

Трилерот „Дебитант“ е книжевна студија за отровите како алатка на советските и руските разузнавачки служби, а истовремено брилијантна проза за современиот Фауст, кој му ја продал душата на ѓаволот, како и за вечните теми: суштината на доброто и злото, врската меѓу творецот и неговата творба, науката и моралот.

Дополнителни информации

Маса 220 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-543-5

Оригинален наслов

Сергей Лебедев, Дебютант

Страници

240

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 339

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram