Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Алхемија на 21 век

Алхемија на 21 век

Шифра: 10027 Категории: , , Ознака:

200,00 ден

Нема на залиха

 

 

Јазикот е свеж и мошне култивиран, на моменти функционира како хибрид од урбан сленг и музички идиоми, изобилува со ритмичност и гномичност. Поетскиот израз се одликува и со еден суптилен еротизам, но и со доза на блага иронија (…) Во оваа пригода, би ја истакнала философската сентенција како евидентна стилска доминанта во постапката на Душко Крстевски, на која тој особено инсистира и сосем успешно ја вградува во својот поетски светоглед.

Одлично едуциран и солидно упатен во литерарните феномени, овој млад и мошне талентиран автор, на моменти, води дијалог, дури и креативно спори, со некои познати имиња и дела од книжевната историја, како и со некои востановени норми и вредности. Развиениот сенс за поезија, пак, ми дава за право да верувам дека се работи за автор кој и во иднина многу ветува.

Лидија Капушевска-Дракулевска

Опис

Идејата на Јулија Кристева со која се истакнува дека авторите не ги создаваат своите текстови од нивните сопствени оригинални умови, туку радо ги компилираат од претходно постоечките текстови е силно манифестна во стиховите на Душко Крстевски особено во неговата страст да (пре)создава нови/свои митови како оној за пресоздадената Ева (мајка-жена-сопруга).

Неговата поетска свест оперира со митотворни искуства. Како што Ками од митот за Сизиф ја создаде модерната теорија на апсурдот или Пикасо од африканските маски дојде до една своја димензија во кубизмот, така и од Крстевски се очекува да понуди една своја митопоетика која израснува од убиените митови (…) Познатата тријада вера-надеж-љубов ја пресоздава во свои/лични тријади на: песок-море-школка или плач-душа-(огнено) срце.

Ова искуство што ни го нуди Душко Крстевски ја потврдува оригиналната идеја за создавање на литература од литература, или уште пошироко сфатена како создавање култура од култура, што е пишување како континуитет, пишување како одговор, или повторно пишување.

Весна Мојсова-Чепишевска

 

 

Дополнителни информации

Маса 65 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-93-2

Оригинален наслов

/

Страници

64

Формат

10х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 11

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram