Нема производи.

Нема производи.

Бел гавран

280,00 ден

Нема на залиха

„Приказна за пријателството, грешката, смртта, раскажана во еден здив.“

Мартин Полак, Шпигел

 

„Творештвото на Сташук со оригинален книжевен сензибилитет и на свеж начин ги осветлува и ни ги прикажува Централна и Источна Европа, спојувајќи ги географијата, меморијата, сликовитоста во една долготрајна, компактно обликувана книжевна слика.“

Јана Унук

Опис

Култна книга на посткомунистичката генерација од „полскиот Керуак“. Авантуристичката приказна на „Бел гавран“ е за пријателството и за бранот промени во Полска во 1980-тите години. По ненамерното убиство на еден полицаец, четворица мажи се даваат во бегство. Патот води преку снежните планини, каде што заглавуваат со количество евтина вотка. Следува шокантна и симболична кулминација.

Дополнителни информации

Маса 298 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-050-8

Оригинален наслов

Andrzej Stasiuk, Biały kruk

Страници

304

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 76

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram