Нема производи.

Книги

  /    /  Историја и политика, Книги, Нефикција, Уметност и фотографија  /  Доберос: античкиот град на Исар – Марвинци

Доберос: античкиот град на Исар – Марвинци

400,00 ден

Опис

Денес пред нас лежат остатоци од најзначајниот пункт во Македонија во првиот милениум пред нашата ера. Тоа е град што во текот на своето илјада и петстотини години постоење достигнал зенит во културниот развој на своето време како ѕвезда водилка во валандовскиот регион и Повардарјето.

Книгата на Цоне Крстевски е една заокружена целина за текот на истражувањата и резултатите до кои е дојдено. Таа треба да го прикаже градот на Исарот, претпос­тавениот Добер, на пошироката јавност, и во исто време да им послужи на истражу­вачите во иднината како автентичен документ и да ги потсети за сè она што се случувало во минатото, од откривањето на овој бисер на македонската археологија до неговата афирмација како најмакедонски град во предримско и римско време.“

Од рецензијата

Книгата е двојазична, македонско-англиска, и, со многубројниот илустративен материјал, се даваат исклучителни податоци за овој антички град. Според изјавите на рецензентите, овој труд ќе биде основно градиво за идните студенти по археологија заинтересирани за римскиот период, поточно за градот на Исарот во село Марвинци – ДОБЕРОС.

Тoday we have in front of us the remnants of the most significant point in Macedonia from the first millennium B.C. That is a city which in the course of its one thousand and five hundred years of existence has reached the peak in the cultural development of its times as a lodestar in the Valandovo and the Povardarie regions.

Cone Krstevski’s book is a completed whole on the research and results from the very findings. The purpose of this book is to present the city on the Isar, the notional Doberos, to the greater public, and furthermore, serve the researchers in the future as an authentic document and remind them of everything that had happened in the past, starting with the discovery of this pearl of Macedonian archaeology right up to its affirmation as the city with the greatest Macedonian heritage in the pre-Roman and Roman times.”

Дополнителни информации

Маса 253 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-573-2

Оригинален наслов

/

Страници

100

Формат

203х290

Koрица

мека

Јазик

македонски/англиски

Едиција

Сталагмити – Сталактити, книга 3

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram