Нема производи.

Нема производи.

Pismo.docx

400,00 ден

Опис

„PISMO.docx“ („ПИСМО.docx“) e книга што е резултат на речиси двегодишна кореспонденција и соработка (2017-2018) меѓу двајца уметници, Ана Јовановска и Бранислав Лукиќ Лука. Јовановска употребувајќи македонски јазик во својата кореспонденција (со користење на кирилско писмо) и Лука упоребувајќи босански јазик (со употреба на латинско писмо).

Покрај текстуалниот дел во облик на е-писмо, пишуван во прво лице, наизменично со структура прашање-одговор, во книгата се наоѓаат и репродукции во боја на наменските илустрации на двајцата автори, соодветно поставени до текстот што го илустрираат. Ана и Лука имаат свој специфичен стил на пишување и негово препознатливо визуализирање.

Делото претставува еден некуриран дел од секојдневниот живот на две сосема различни индивидуи по род, пол, возраст, потекло, култура, националност, религија и убедување. Она што ги поврзува е желбата за комуникација и споделување. Преку нивните писма, читателот директно влегува во нивниот свет и интимна мисла, го следи нивниот развој и осознава и создава за себе нови перспективи за сите претходно наведени различности.

Дополнителни информации

Маса 148 g
Издавач

Антолог

Година

2020

ISBN

978-608-243-406-3

Оригинален наслов

Pismo.docx

Страници

92

Формат

14×21

Koрица

мека

Јазик

македонски/босански

Едиција

Сталагмити – Сталактити, книга 1

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram