Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Љубовни и романси, Книги, Фикција  /  Љубов на два континента

Љубов на два континента

200,00 ден

Нема на залиха

 

 

Опис

Едноставен роман, лесен за читање, проткаен со многу емоции. Во него авторката со лирска нота, на моменти многу суптилна или нежно мека, силно изразена со боите на искрените чувства, го одразува денешното живеење и го држи читателот љубопитно да го следи дејството.

Главен лајтмотив на овој роман е сепак љубовта, како животен резонанс, изразена најмногу како љубов меѓу двајца вљубени, или искрена љубов кон децата, до исконска љубов кон родната Македонија. Многу автентично, со особена колоритност авторката ги опишува кејот на Вардар, Водно, Охрид, Маврово, Радика…

Авторката Марија Бабамова во овој роман се служи и со доста метафори, оставајќи простор на читателот да се поистоветува со напишаното или да ја открие вистинската мисла на авторот. Највпечатлива е метафората со црешата, кој во дел од дејството е вистинска цреша – дрво, но кога се работи за носталгично-емотивните доживувања, таа цреша е Македонија.

Целиот роман претставува богатство од поетски споредби, топли доживувања, искрена симболика, логичка последователност на настаните. Севкупната содржина е судбинска лирска исповед, искрена, исткаена и облагородена со тајните на животната сензибилност.

На прашањето „Дали, дали???“ – дали некогаш Иван ќе го добие одговорот, останува да погодува читателот…

Дополнителни информации

Маса 139 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-230-4

Оригинален наслов

/

Страници

112

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 26

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram