Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Петтиот брод

Петтиот брод

Шифра: 31981 Категории: , , Ознаки: , Преведувачи:

250,00 ден

Опис

Роман за односот на децата и родителите во кој недостасува интимност и љубов.

Приказната е пренесена преку перспективата на Јарка, дванаесетгодишно девојче кое живее со својата млада но несозреана самохрана мајка и со својата незаинтересирана и дистанцирана баба. Во ова семејно јадро нема суштинска поврзаност ниту блискост. Емоционално запоставена и препуштена сама на себе среде џунглата на бетонски згради во една населба во Братислава, Јарка мечтае за место каде што ќе се чувствува своја на своето. Нејзините постапки се трогателен и искрен детски обид да го поправи светот на возрасните и да биде дел од семејство какво што  сонува да има. Инспирирана од вистински ликови, Компаникова напишала исклучително дело за односот на децата и родителите во современото општество.
Романот ја добил најпрестижната книжевна награда во Словачка, „Анасофт литера“, а прогласен е и за најдобра книга за 2010 година. Според него е снимен и филм, премиерно прикажан на Берлинскиот фестивал, каде што ја освојува првата награда во категоријата „филм за млади“.

 

*Книгата е достапна со потпис од авторката. Во коментар за нарачката нагласете доколку сакате да добиете потпишан примерок.

 

Дополнителни информации

Маса 181 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-561-9

Оригинален наслов

Monika Kompaníková, Piata loď

Страници

160

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 348

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram