Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Покер во Вилнус

Покер во Вилнус

Шифра: 10283 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

550,00 ден

Нема на залиха

 

 

Замислете го како Матрикс од другата страна на Железната завеса, крајно вознемирувачки и бескрајно интересен.

Kirkus Reviews

 

Ричардас Гавелис е огромен книжевен иноватор. Неговото дело може да се нарече магичен реализам но и надреализам, и да се стави рамо до рамо со Франц Кафка и со Роалд Дал.

Die Tageszeitung

Опис

Витаутас Варгалис е заглавен во апсурдна професија, помага да се создаде дигитален каталог за библиотеката во Вилнус под советска власт, до кој никој нема пристап. Лежел во камп за превоспитување на ГУЛАГ, искуство кое го повредило физички но и ментално. Неговата, своевремено брилијантна, иднина била уништена во камповите, и сега е гневен и бесен поради неуспесите на својата држава. Варгалис е опседнат да открие „што навистина се случува“ во Литванија во 70-тите. Како што неговиот слаб допир со реалноста полека му се лизнува од раце, открива дека Тие презеле сè.

Но, кои всушност се Тие?

Романот е крајно актуелен, бидејќи онака како што Литванија била јаболко на раздорот меѓу Полска, Германија, Русија, така може да се најде сличност и помеѓу Македонија и односот што во минатото го имале кон неа државите наоколу.

Во 1989 година, кога беше објавен Покер во Вилнус,беше пречекан како сензација. Прекрасната метафора против сталинистичкиот режим ја нарекуваат „пресвртница во литванската книжевност“.

Дополнителни информации

Маса 488 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-94-9

Оригинален наслов

Richardas Gavelis, Vilniuas Pokeris

Страници

512

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 21

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram