Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историја и политика, Книги, Нефикција  /  Сага за македонските воени пилоти

Сага за македонските воени пилоти

Шифра: 10323 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Опис

Мошне интересна книга, умешно структуирана, со биографски прилози и со документарни новинарски статии замакедонските воени пилоти преку кои се отсликани создавањетои развојот на военото воздухопловство на Армијата на Република Македонија. Претставени се биографиите на бригадните генерали Миле Манолев иЗвонко Стојановски, генералот Ангел Ончевски, полковниците Кире Колевски, Горан Здравковски,Драган Арнаутовски, потполковниците Владимир Лазаров, Дане Илијевски, Александар Манев и капетаните Никола Петковски и Часлав Спасовски-Чале.Преку животниот пат, школувањето,високата обученост, професионалната посветеност и пред сѐ патриотизмот намакедонските воени пилоти читателот може дасогледа како го создаваа и горазвиваавоеното воздухопловство, елитниот сегмент на Армијата на РепубликаМакедонија.

Особено интереснае претставенатаакција на македонските воени пилоти за задржување на дел од леталатапри повлекувањето на армијата на ЈНА од територијата на Република Македонија; нивното расклопување, криење и повторно склопување, за ставање вофункција на македонското воено воздухопловство. Соодветен простор е одделен за повредите на македонскиот воздушен простор од грчки авиони, демонстрација на закани и притисок во процесот на меѓународнотопризнавање на државната независност на Република Македонија. Прикажанае реалната ситуација во која беа поставени македонските воени пилотипри учеството во изведувањето на борбените дејства за време на агресијатаизвршена од Косово и за придонесот што го имашевоеното воздухопловство во рамките на АРМ во заштитата на територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија. Како историски настан е означенопреземањето и одржувањето на контролата на воздушниот простор над Република Македонија, односно „македонското небо“, како што пишуваат авторите.

Дополнителни информации

Маса 393 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-229-8

Оригинален наслов

/

Страници

222

Формат

17×24

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Политикоон, 4 книга

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram