Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Се буди ѕверот

Се буди ѕверот

Шифра: 10335 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

Теофил Плашки е млад и успешен бизнисмен, неоженет, но со голем број авантури. Станува фобичен дека го следи кампионет со натрапници што планираат да му го украдат скапиот џип. Фобија повеќе: настојчиво му се заканува некој непознат средовечен човек, обвинувајќи го дека забременил млада девојка и дека за тоа ќе сноси последици. Драган Дарко, пак, е градежен работник со сон да ја зграпчи првата шанса и да стане бизнисмен ковач на сопствената среќа. Теофил и Драган се среќаваат преку мала бизарна кавга, но конфликтот наскоро прераснува во пријателство. Плашки му нуди на Дарко почетен капитал да отвори сопствена фирма. Овој прифаќа…

Телеграфски пренесена, ова е фабуларната оска на најновата, 35-та книга на Велко Неделковски. Приказна што се случува ОВДЕ и СЕГА, во современиот општествен вриеж, своевидна сага за животот на неколку наши (пост)транзициски фамилии. Раскажувајќи со филмски набој, но и со трилер-нијансирање на нарацијата и на ликовите, авторот нè воведува во свет на противречности, каде што постепено се буди ѕверот на себичноста, нетолеранцијата, одмаздољубивоста, бесчувствителноста кон другите, алчноста. Со модерен книжевен израз и со изграден стил, во избалансиран однос меѓу епското, лирското, драмското и ироничното, Неделковски раскажува трагикомична полифонична приказна за нашето опстојување на овие простори.

Дополнителни информации

Маса 245 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-217-5

Оригинален наслов

/

Страници

224

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 21

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram