Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Раскази, Фикција  /  Шех Вардар

Шех Вардар

Шифра: 10430 Категории: , , Ознака:

200,00 ден

Нема на залиха

Опис

„Шех Вардар“ од Ленче Милошевска опфаќа дваесет и пет раскази, поделени во три циклуси.

Прозните текстови во оваа книга се лични стории и сеќавања, главно сместени во главниот град, иако дел од нив, оние од детството, се лоцирани и на село, со носталгично и топло чувство за дедото што знаел убаво да раскажува. Книгата опфаќа и случувања за кои поретко се пишува во нашата книжевност, војните и конфликтите по распадот на поранешна Југославија и, во таа смисла, и интимните доживувања во семејството.

Она што ја прави особено интересна оваа книга се многубројните раскажувања врзани за старото и новото Скопје.

Тргнувајќи од сето ова, книгата ќе им понуди задоволство и на литературната критика и на читателите.

 

Дополнителни информации

Маса 116 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-208-3

Оригинален наслов

/

Страници

96

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, 23 книга

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram