Нема производи.

Нема производи.

Книги

Џин

Шифра: 10427 Категории: , , Ознака:

220,00 ден

Нема на залиха

Опис

Мартин М. Шимечка, чиј татко бил затворан од комунистичкиот режим, и самиот имал затворени врати до нормалниот општествен живот. Книжевноста за него била точка на излез. Книгите на Шимечка во голема мера се автобиографски, поле каде што тој го открива својот поглед на светот. Во новелите од оваа книга, како авторот, и неговото алтерего се наоѓа на рабовите на општеството. Тешко воспоставува контакт со другите и сосредоточено се занимава сам со себе, како типичен индивидуалист. Создава сопствен свет. Редовно трча во природа, но не од љубов кон спортот, туку за да си докаже себеси дека може да ги поместува границите на издржливоста кај себе – кога ќе дојде до таа точка, победува. Тоа е всушност зајакнување на кондицијата во системот што го деградирал, го затворал. „Спортот го сфаќам како начин на преживување. Сакав да го преживеам комунизмот“, вели авторот.

Дополнителни информации

Маса 263 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-056-0

Оригинален наслов

Martin М. Šimečka, Džin

Страници

260

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 72

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram