Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Цик-цак, ку-ку

Цик-цак, ку-ку

400,00 ден

Опис

Малечката и болежлива Пилар ги воведува своите родители во нејзината игра. Секоја вечер го набљудуваат чудното цик-цак движење на семејството туристи од Германија по стрмнината наспроти нивниот дом на Тенерифе. Ова го инспирира нејзиниот татко да го напише романот „Третата карпа“ за „семејството туристи кое живее на сртот“. Приказната завршува со случајната смрт на едно од децата на туристите.

Четиричлено семејството од Берлин престојува еден месец на Канарските Острови. Таткото е писател, воодушевено го опишува канарскиот пејзаж, архитектурата на Тенерифе, „куќата во долината, каде што живее малечката Пилар“.

Навистина постојат двајца писатели и две нарации или сето тоа е фрагментиран внатрешен разговор на една личност? Кој пишува и за кого, и дали воопшто некој пишува? Од една страна е љубовта која се прелева (полиаморност) и силата на животот која неуморно се пробива низ најтесните процепи на океанот мртва природа околу нас. Од другата страна, постојаното демнење на смртта, која не одбира, не морализира, едноставно одзема. Како може да се живее понатаму кога смртта „без никакво објаснување“ одзема штотуку започнат живот?

Дополнителни информации

Маса 173 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-679-1

Оригинален наслов

/

Страници

192

Формат

130×200

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 72

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram