Нема производи.

Нема производи.

МЕШ

Шифра: 10212 Категории: , , Ознаки: , Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

„Прва книга по Квака 22 што има сила да го сочува разумот сред лудилото на војната, раскажана на воодушевувачки смешен начин.“

Ринг Чарднер, Џуниор

Опис

Романот за тројца воени лекари скатено МЕШ е книга за авантурите на една мобилна единица на хирурзи од американската армија (Mobile Army Surgical Hospital) за време на Корејската војна. Веднаш по објавувањето, романот стекнува огромна популарност и набрзо според него се снимени телевизиска серија и филм, кои насмејуваат генерации и генерации луѓе. Поголемиот дел од лекарите, според самиот автор, „го збогатија пеколот на разни начини и степени“. Тоа е така бидејќи, како и повеќето војници, иако обучени, тие се премногу млади.

Овој роман ги отелотвори ликовите на Хоки Пирс, Трапер Џон, Хот Липс Хулијан, Френк Брнс, Радар О’Рајли и другите од дружината што од МЕШ единицата број 4077 направи најоригинално место на земјата.

Предупредување за фановитена филмот и на серијата, ова е оригиналната верзија на оние препознатливи моменти, како совршено наместен фудбалски натпревар, утра накиснати со мартини, сексуални испади, незаборавни упади во недовршено самоубиство –идентично смешни и потресни денес како и во времето пред да станат дел од културата на Америка и на светот.

Дополнителни информации

Маса 247 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-98-7

Оригинален наслов

Richard Hooker, M.A.S.H.

Страници

240

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 26

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram