Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Врева и бес

Врева и бес

Шифра: 10080 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

400,00 ден

Нема на залиха

Опис

Вилијам Фокнер е исклучително значаен автор, не само во американскиот контекст, туку и во светот. Неговиот Врева и бес е камен-темелник на европскиот роман од 20 век. Припаѓа на линијата именувана како „тек на свеста”, заедно со делата на Џојс и Вулф. Врева и бес е неговиот четврт роман, негово прво ремек-дело кое многумина се согласуваат дека му е најдобриот роман. И самиот Фокнер има изјавено дека Врева и бес му е најомилен од сè што има напишано, првично, како што вели и самиот, бидејќи претставува „раскошна непотполност”.
Тема на романот е пропаѓање на јужњачките велепоседнички господа. Компсон е едно од семејствата крај Мисисипи кои по Граѓанската војна преживуваат дива ексцентричност и тешки времиња. Осиромашувањето предизвикува посебно изопачување и чувство на изгубеност. Романот е поделен во четири дела и секој од нив му е доделен на различен лик. Синтагмата „компсоновски пораз” станува универзален после Врева и бес, а Фокнер, иако припаѓа на авторите што ги врзуваат своите дејства за одреден географски простор – Југот на САД, целосно го доловува општочовечкото. Она што го прави Фокнер во својот легендарен текст е калеидоскоп на свеста. Неговата скандалозна, богата, мрачна, на моменти тешка приказна е за лошата судбина, инцестот, лудилото, кражбата, нелегитимноста, и стоичката издржливост и раскажана од внатрешните гласови на тројцата браќа на Компсоновски.
Врева и бес е еден од Фокнеровите најдостапни и најмоќни дела. Сè е тука: комплексниот еквилибриум на граѓанските права и односи; конфликтот меѓу капитализмот на Јенките и јужњачките аграрни вредности; медитацијата на времето, свеста, западната филозофија… Сево ова поставено во проза која личи на модернистички еп во кој карактерите земаат на себе величина на богови а семејните настани ги разонираат како раскршени митови. Со Врева и бес, според Едмунд Вилсон, Фокнер си обезбедува место во „постфлоберовската група на која припаѓаат и Конрад, Џојс, Пруст”.

 

Дополнителни информации

Маса 359 g
Издавач

Антолог

Година

2007

ISBN

978-608-4507-00-0

Оригинален наслов

William Faulkner, The Sound and the Fury

Страници

336

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 3

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram