Нема производи.

Книги

Врвна уметност

350,00 ден

Нема на залиха

„Убиството на две проститутки во Рио де Жанеиро најпрво изгледа како дело на сексуален манијак, но подоцна ја отвора Пандорината кутија. Приказната се одвива во интимни кафулиња и мрачни барови, во раскошни куќи во Рио и во селата на границата помеѓу Боливија и Бразил, полни кокаин и криминал. Приказната е како бескрајно патување со воз, кој ја минува речиси цела држава, и тоа во вагон за спиење каде што горниот кревет натежнува од двојките што имаат секс.“

Марио Варгас Љоса

 

Врвна уметност е речиси совршена книга. Единствена мана ѝ е што има крај.“
Франсиско Хозе Виегас

Опис

Романот „Врвна уметност“ е поглед кон подземјето на урбаното општество на Рио де Жанеиро, Бразил. Еден адвокат е ангажиран за случај на убиство на две проституки. Во својата истрага открива садизам, криумчарење на кокаин, сериски убиства, мафијашки пресметки.

Потрагата тргнува од буквата П испишана со нож на лицето на убиената проститутка. Нема отпечатоци, сведоци, нема докази. Само ракописот на убиецот. За да го дешифрира, адвокатот Мандрагора, еден од најважните ликови на современата книжевност, влегува во фанатична авантура низ мрачната страна на метрополата, додека ножевите тивко и смртоносно се подаваат од рака во рака.

„Врвна уметност“ со месеци се наоѓала на врвот на листата на бестселери во Бразил. Критиката, која со најголеми епитети се искажувала за авторот Рубен Фонсека, на голема врата го пречека романот, во Бразил и надвор од него. Според „Врвна уметност“ е снимен истиомениот филм на Валтер Салес во 1991 година, кој обилно прикажува насилство, поврзувајќи трилер и психологија. Ликовите се ерудити што говорат за митологија, шах, вино, употреба на ножеви и правни цитати на англиски и на латински.

Дополнителни информации

Маса 326 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-98-7

Оригинален наслов

Rubem Fonseca, A grande arte

Страници

336

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 28

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram