Нема производи.

Нема производи.

Sfinksi i mllefit

Шифра: 32113 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

400,00 ден

“Një gërshetim virtuoz i traditës dhe urbanes, që e bën një vepër tepër tërheqëse dhe magjepsëse, një roman postmodern. Autori të tërheq drejt thelbit ontologjik të qenies, me një eksplorim të thellë që të lë pa fjalë, me një  stil dhe mjeshtëri rrëfimi që i zgjeron dimensionet e prozës.”

Daim Miftari

 

“Ky libër, i cili është përmendore e gjallë e Shkupit dhe Splitit, është një bunar i vyeshëm nga i cili mund të nxirren simbole pafund, të cilat janë shumështresore dhe gërshetohen në mënyrë të shumëfishtë  që në fund të arrijnë tek e vërteta.”

Snezhana Stojçevska

 

“Kombinimi i trilerit dhe mistifikimit letrar, me një notë të butë të dashurisë dhe besimit në letërsi. Edhe një personazh i fiksuar pas librave, një  specie e papërballueshme endemike pothuajse në zhdukje.”

Vlladimir Jankovski

 

“Jam e mahnitur nga stili i rrëfimit të autorit, spikatet nga autorët e tjerë në këtë zhanër […] Një rrëfim i përkryer, shtresor dhe vepër që do ta lexoja dhe rilexoja.”

Stefani Tabakovska

Опис

KANDIDATI MAQEDONAS PËR ÇMIMIN “BALLKANIKA” 2021

 

Kur redaktori i shtëpisë botuese “Veda” mëson se një shkrimtar i njohur është paraqitur si i zhdukur, niset ta zbulojë të vërtetën. Kërkimi në të cilin rrezikon gjithçka do ta ballafaqojë me gjëegjëza në të cilat janë gërshetuar historia, mitologjia, psikologjia dhe ngjarjet shoqërore. Lazari mendon se nëse i deshifron mesazhet sekrete që i zbulon, do ta realizojë qëllimin e dëshiruar prej kohësh: të arrijë te dorëshkrimi i pabotuar i shkrimtarit të zhdukur.

Duke lëvizur midis kufijve të misterit dhe trilerit letrar, Zharko Kujunxhiski (“Spectator”, “Amerika”) krijon një roman intrigues dhe të konceptuar me mjeshtëri, një palimpsest zhanëror dhe stilistik, me të cilin arrin në zona të pashkelura deri më tani në prozën tonë.

 

* Libri është me nënshkrim të autorit. Në komentin për porositje theksoni nëse dëshironi të merrni një ekzemplar të nënshkruar.

Дополнителни информации

Маса 312 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-599-2

Оригинален наслов

Жарко Кујунџиски, Сфинга на гневот

Страници

304

Формат

13х21

Koрица

мека

Јазик

албански

Едиција

N.B., книга 2

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram