Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Злосторство и казна

Злосторство и казна

700,00 ден

 

 

Опис

  „Злосторство и казна“ – едно од најголемите дела на руската и на светската книжевност.

Истовремено и длабок филозофски роман, и напната психолошка драма, и возбудлив трилер, како и величествен опис на еден мрачен град во чијашто утроба луѓето грешат, бараат прошка, се жртвуваат, се одрекуваат од себеси поради своите блиски и наоѓаат душевен спокој во смирение, покајување и вера.

Низ страниците на можеби најголемото класично ремек-дело, на читателот му се нуди уникатна можност да ги истражува темните катчиња на човековата душа. Во центарот на вниманието се наоѓаат филозофските прашања за моралот, слободната волја и природата на човековото злосторство. Анализирајќи ја психолошката состојба на главниот лик, поранешниот студент Родион Раскољников, и историјата на неговото злосторство, авторот ја истражува границата помеѓу доброто и злото, моралот и подлоста.

Дејството е сконцентрирано во девет и пол дена до стореното злосторство и девет години по злосторството (една за време на судењето и осум во прогонство), што секако, како и многу други нешта во овој роман, има длабока симболика.

Дополнителни информации

Маса 543 g
Издавач

Антолог

Година

2024

ISBN

978-608-243-691-3

Оригинален наслов

Фёдор М. Достоевский, Преступление и наказание

Страници

624

Формат

132×200

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 412

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram