Нема производи.

Нема производи.

Книги

Четврток

Шифра: 10423 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

240,00 ден

Нема на залиха

Опис

Романот ни ги открива животите на четири жени во современа Бугарија. Таткото на дебелото девојче Симона не знае да пишува на бугарски, но владее над целиот регион, продавајќи им на луѓето облека на старо, лош алкохол, телевизори, кондоми, метални конструкции, сè. Вистински дилер од транзицијата. Но има силна конкуренција, која се погрижува да биде застрелан пред својот дом. Ќерката ја наследува „империјата“ од кафеани, млекарници, долгови, со кои раководи со иста жестина како и таткото, претворајќи го населението од цел град во свои закрепостени селани.

Ова е дело за упорноста на човековиот дух да излезе накрај и да одолее во моралната Сахара. Ова е роман за уништувачката моќ на парите, роман за гладот и роман за љубовта, која, наспроти сè – предавства и поткупи – останува жива. Ова е роман за надежта, за тоа дека современа Бугарија бавно и тешко, сепак се одвојува од црната слика на насилството, корупцијата, понижувањето, за да се придвижи кон похумани денови.

Дополнителни информации

Маса 308 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-033-1

Оригинален наслов

Здравка Евтимова, Четвъртък

Страници

272

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 59

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram