Нема производи.

Книги

Змија

Шифра: 10151 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

„Толку моќно и убедливо книжевно деби што во овој век не постои друг шведски автор што ќе го надмине.“

Улоф Лагенкранц, Дагенс нетер

Опис

Ова е книга за стравот, најсилниот човечки инстинкт. Авторот тргнува да испита како канџата на теророт грабнува група луѓе и како тие реагираат на тој стисок, секој според својата сопствена психолошка конституција. Романот сака да покаже дека е неопходно да се признае исконската човекова вознемиреност, а не да се негира. Да се соживееме со стравот е единствен начин човекот да се пронајде себеси.

Напишана за време на Втората светска војна, „Змија“ е сместена во Шведска, исплашена поради воената загрозеност. Дагерман, војник и анархосиндикалист, го користи секојдневното отслужување на воената обврска како основа за испитување на социјалната правда и на психологијата на стравот.

Првиот дел од романот е за една жена што работи во воениот камп и го среќава Бил, војник садист. Вториот дел го претставува вознемирувачкото искуство на алтерегото на писателот, а во последната глава е претставено авторовото гледиште како да се победи стравот.

Дополнителни информации

Маса 265 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-090-4

Оригинален наслов

Stig Dagerman, Ormen

Страници

256

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 91

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram