Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Авантури, Книги, Фикција  /  101 Рејкјавик

101 Рејкјавик

Шифра: 10000 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

400,00 ден

Нема на залиха

 

 

„Прекрасно развратен, понекогаш брилијантен, честопати фрустрирачки.“

Sam Lipsyte, The New York Times

Опис

101 Рејкјавик е како да кажеш 1000 Скопје, поштенскиот код на главниот град е синоним за менталитетот на еден крајно откачен лик во една од најосамените европски држави. Но ликот на Хлинур Бјорн од студениот Исланд ќе ве стопли од смеа и провокативност. Има 30 години и не може да најде работа, па сè уште живее со разведената мајка која штотуку му соопштува дека е лезбејка. Деновите ги поминува голтајќи екстази во локалните клубови, висејќи на Интернет, гледајќи порно филмови на ТВ и зјапајќи по сè женско што има две нозе. Нештата да бидат посложени, се затрескува во Лола, девојката на мајка си, иако во меѓувреме тмурната Хофи, со којашто спиел еднаш-двапати, и самиот не е целосно сигурен, му соопштува дека е бремена.

Книга го открива сè она што мажите најискрено го мислат секој ден а нејќат јавно да го признаат. Ако бареме претходник на Педесет нијанси тоа секако е романот101 Рејкјавик. Приказната е крајно забавна, не само поради финтите на главниот лик со кои е зачинето раскажувањето, туку затоа што Хлинур го раскрива она што поголемиот дел од нас го мислат. Ненадејните испади, чудните изјави се интелигентни, неочекувани, актуелни и примамливи. Набиена бизарности и делови кои влечат да ја читате понатаму, 101 Рејкјавике отфрлена од досадните критичари но обожавана од читателите од целиот свет.

 

 

 

Дополнителни информации

Маса 344 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-78-9

Оригинален наслов

Hallgrímur Helgason, 101 Reykjavík

Страници

352

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 14

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram