Нема производи.

Нема производи.

Книги

Таксим

Шифра: 10390 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

„Ликовите на овој роман носат повеќе мудрост во стомакот од целата германска филозофија.“

Хелмут Шенауер

Опис

Шверцерот Владек се занимавал со овoј „бизнис“ уште од времето на комунизмот. Почнал со кинески патики, па преку кафе, девизи, гориво, стари алишта, сè што барал пазарот, за на крајот да се вмеша и во шверц на луѓе. Главниот јунак, пак, е шофер на скапано „дукато дизел“, старо 12 години. Додека тој и Владек патуваат и продаваат ѓубришта, им се случуваат бизарни случки со многу крв, бруталности, алкохол. Шверцерската рута ги води низ Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Романија, Украина, Балканот, сè до плоштадот Таксим во Истанбул. Нивниот живот е патување што нагло почнува и не се знае точно кога и каде ќе заврши.

Дополнителни информации

Маса 288 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-128-4

Оригинален наслов

Andrzej Stasiuk, Taksim

Страници

288

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 124

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram