Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Агрегатна состојба

Агрегатна состојба

Шифра: 10024 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

Опис

Поетот и историчар на уметноста Звонко Маковиќ ги разоткрива ранливоста и резигнацијата на типичниот интелектуалец на XX век во времето на насилство, кој не гледа никаква можност да развие посткатастрофален идентитет, фрагментиран како фотографија искината на парчиња… Главната моќ на овој акт на естетска резигнација и етичко разочарување е во возбудливата едноставност на книжевниот стил на Маковиќ, кој силно се спротивставува на гласните прокламации што често ги следат драстичните сцени на насилство и смрт.

Поетскиот опус на Звонко Маковиќ е пример на постмодернистички отворен опус. Во него се соединети провокативноста на експериментот и академската смиреност, проекцијата и случајноста, емоцијата и мислата, стиховниот и прозниот поредок, желбата за пронаоѓање индивидуален говор… Противречностите на писмото на Маковиќ се противречности на времето во кое тоа е обликувано – со нив се хранела и во нив се конституирала современата инаквост на поетската имагинација.

 

Дополнителни информации

Маса 104 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-92-5

Оригинален наслов

Zvonko Maković, Agregatno stanje

Страници

106

Формат

10х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 12

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram