Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Скаменето време

Скаменето време

Шифра: 10353 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

„Зачудувачки е како постојано во поплавата на објавени книги се појавуваат дела што ви се обраќаат толку непосредно што ќе се заплашите. И не само во однос на темата туку и во однос на стилот, композицијата, слободата на ритамот. Тоа се книги какви што своевремено посакуваше Франц Кафка, книги што бодат, болат. Нема сомнеж дека сето ова важи и за романот на Ана Ким, Скаменето време, бидејќи тука толку суверено се поврзуваат потресните љубовни приказни со војната во Косово, како со сврдел текстот прашува која е положбата на мртовците во нашиот живот.“

Ролф Есиг, Нирнбергер Нахрихтен

 

„Има многу ужас во книгата на Ким, но и многу љубов.“

Бихершау

Опис

Од крајот на војната во поранешна Југославија повеќе од 30 000 луѓе се евидентирани како исчезнати во Меѓународниот комитет на Црвениот крст. До денес само 15 000 се идентификувани. Накратко ова е заднината на романот на Ана Ким. Косовец што трага по сопругата што се води како исчезната и еден женски лик што раскажува во прво лице се поврзуваат преку трауматичен настан. Ана Ким прикажува искуство што му е познато секому кој сака: времето во кое сме одделени од саканиот ни се чини бледо и празно, дури повремено ни се чини и како да застанало.

На еден стручен колку и поетичен јазик, Ким уште на првите страници на својата книга ги поставува големите човечки прашања. Како се конструира идентитет? Дали е јасно измерлив? Дали навистина се состои од пол, возраст, болест, облека, извештаи на сведоци и случајни средби? Што останува од човекот кога тој веќе не е релано присутен? Ким со својата нова книга прикажува впечатлив текст и нашла адекватен јазик, како за ужасите на војната така и за радостите и грижите на секојдневјето.

Добитничка на Наградата за литература на Европската унија за 2012 година.

Дополнителни информации

Маса 154 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-4507-38-3

Оригинален наслов

Аnna Kim, Die gefrorene Zeit

Страници

144

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 38

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram