Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Нешто не е во ред?

Нешто не е во ред?

Шифра: 10241 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

СПИЧКАНА ЖЕНСКА

Заминува наутро, се враќа нешто пред ТВ-дневникот.

Западно работно време.

Долг црн капут, сива светлина на нејзиното лице.

Коса воврена зад увото.

Во нејзиното сандаче нема ништо

освен реклами за бесплатно доставување пици

и сметки за вода и греење.

Ја отклучува вратата, ги фрла работите на подот.

Се измива и додека се брише со мекиот фротир

долго гледа во своето лице во огледалото.

Ја облекува старата лита тренерка и седнува пред ТВ.

Го подгрева јадењето од вчера.

Гледа низ прозорецот, си ги мие забите.

Најпосле, оди да спие.

Опис

Храбра жена, уште похрабри стихови, е заклучокот додека се чита оваа ретка книга, што ни ја претставува за првпат една од најважните поетеси од Хрватска. Песните се обични и секому достапни со леснотијата на стилот, полни со ироничен поглед кон реалноста и полни со необични случки кои го заслужуваат интересот на секој читател. Како што вели и една од критиките во Германија „Текстовите на Громача се благородни бидејќи потекнуваат и од ладнокрвната смелост и од најголемата љубезност. Громача пишува од точка на гледање во која желбата за широчина на љубовта се спротивставува на тесноградоста и заслепеноста од национализам. Во Загреб е славена како чудесна појава, како Ингеборг Бахман на Балканот.“

 

 

Дополнителни информации

Маса 91 g
Издавач

Антолог

Година

2010

ISBN

978-608-4507-73-5

Оригинален наслов

Tatjana Gromača, Nešto nije u redu?

Страници

96

Формат

10х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 8

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram