Нема производи.

Книги

  /    /  Есеи и студии, Книги, Нефикција  /  Доба на кожата

Доба на кожата

Шифра: 31421 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

 

 

Опис

Книжевноста, политиката, културата на секојдневјето и сопствените сеќавања и искуства совршено се испреплетуваат во есеите на Дубравка Угрешиќ. Може ли кожата да послужи како уметничко дело, што се случува со доселениците на Запад, каква е улогата на уметноста и на книжевноста и како тоа темата за чистиот хрватски воздух секогаш е актуелна?

Во овие шеснаесет есеи Дубравка Угрешиќ со горчлив хумор и многу културолошки референции, секогаш покажувајќи ги сите лица на најопасното животно на светот – човекот – се обидува да го сфати денешниот свет и ги преиспитува своите и нашите соништа, среќата и стравовите. Ставот на Евгениј Замјатин дека вистинска книжевност можат да напишат само ретки – „лудаци, пустинци, еретици, сонувачи, бунтовници и скептици“ – го усвоила и Угрешиќ. „Доба на кожата“ нè тера и самите да зачекориме на почвата по која одат ретките.

Дополнителни информации

Маса 275 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-498-8

Оригинален наслов

Dubravka Ugrešić, Doba kože

Страници

250

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Громови, книга 22

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram