Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Две мориња

Две мориња

Шифра: 32231 Категории: , , Ознака:

250,00 ден

 

Тогаш кога не допираш,

најцврсто држиш за рака

мали, кратки мигови воздушеста среќа,

обични излози во сонливи градови,

голтки кафе во развревени улици,

звуци на трамваи, котви и полети…

И тогаш кога запираш,

сè во тебе патува.

 

Опис

Новата поетска книга на Јосип Коцев е убава, зрела и избрусена. Препознатливиот формат на „крвава љубовна лирика“ или „адресирана љубовна лирика“ си е зачуван, но, за среќа, и надограден, развиен со едни прекрасни, длабоки рефлексивни песни од кои на врвот е „Детства“.

Оливера Ќорвезироска

 

Она што Коцев го најави уште во 2015 година со своето првенче „Јас, Квентин Скриблер“, а растеше во неговите следни дела, сега е сосема препознатлив знак за неговото веќе зрело поетско писмо: непоправлив лиричар, мајстор на кусиот, прецизен, а сепак толку раскошен стих.

Александра Јуруковска 

 

 

 

Дополнителни информации

Маса 105 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-656-2

Оригинален наслов

/

Страници

88

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 62

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram