Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Есеи и студии, Книги, Нефикција  /  Имињата во македонската фразеологија

Имињата во македонската фразеологија

Шифра: 31418 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Опис

Овој труд е резултат на неколкугодишниот интерес кон темата која досега не е подетално обработена во македонскиот јазик.

Потеклото на имињата во македонската фразеологија е различно: од Библијата, од митологијата, од народното творештво, од уметничката литература и од други извори. Фразеологијата, како креативен дел од јазикот, ја илустрира вековната народна мудрост што се гледа во значењата и на овој вид фраземи.

Вкупно се анализирани 417 фразеолошки изрази поделени (тематски) во следните поглавја: Имињата во јазикот; Именскиот инвентар во македонската фразеологија; Антропонимите во македонската фразеологија; Топонимите во македонската фразеологија; Еортонимите во македонската фразеологија; Етнонимите во македонската фразеологија и Македонска дијалектна фразеологија.

По теоретскиот дел следуваат Речник на онимиски фраземи во македонскиот јазик и Користена литература.

Книгата е наменета за студентите што го проучуваат македонскиот јазик, но ќе биде корисна и за сите што пројавуваат интерес за изградување на јазичната култура.

 

Дополнителни информации

Маса 202 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-483-4

Оригинален наслов

/

Страници

176

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Громови, книга 21

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram