Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Фикција, Белетристика  /  Скриени желби, немирни патувања (II издание)

Скриени желби, немирни патувања (II издание)

Шифра: 31991 Категории: , , Ознака:

350,00 ден

 

„Во контекст на актуелната македонска продукција, со својот најнов роман, Јанковски го потврдува веќе освоеното место на различен во однос на тековните книжевни манири и пози; автентичен во однос на неговиот поширок книжевен интерес, свој и препознатлив глас во однос на сиот гргорлив шум на квалитетна романескна продукција последниве години.“

Оливера Ќорвезироска

Опис

Скриени желби, немирни патувања е мозаичен роман во кој приказните на педесетина луѓе од различни меридијани се комбинираат со приказните на четири лика што живеат во Скопје. Ова е роман за пресекот меѓу личното и надворешното, роман за начинот на кој атмосферата и ситуациите ги обликуваат нашите внатрешни пејзажи, роман за потребата да се раскажуваат приказни и да се наоѓа блесокот и лагата во нив.

Тематски, книгата се занимава со некои од доминантните теми на сегашниот миг: односот меѓу реалното и виртуелното, прашањето на професионалниот успех и успехот во уметничкиот свет, потрагата по себеси која има една надворешна, а можеби сосем поинаква внатрешна форма.

 

Награда „Роман на годината“ на Фондацијата „Славко Јаневски“ за 2020 година

Македонски кандидат за наградата „Балканика“ за 2020 година

Македонски кандидат за наградата за литература на Европската Унија (EUPL) за 2022 година

Награда Автор на годината на Македонската асоцијација на издавачи за 2022 година

Дополнителни информации

Маса 220 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-559-6

Оригинален наслов

/

Страници

192

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 44

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram