Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Исконска тага

Исконска тага

Шифра: 10163 Категории: , , Ознака:

200,00 ден

На залиха

 

 

„Ања Кузмановска има само 18 години, ама исконската тага што ја носи нејзината поезија ме увери дека младоста сè уште им пее на боговите, се расправа со постоењето, патува низ безвременоста да стигне онаму од каде што тргнала, во сопственото срце, во страста да се стихува животот.“

Александар Русјаков

Опис

Универзумот налага позитива и негатива, мозокот работи непрекинливо. Ние одбираме пекол и рај, тој одбира избришани моменти од секое сопствено сеќавање. Станува збор за неразбирлива тематика од едно секојдневје во едно единствено поднебје, големо колку душата, големо колку видикот, оддалечено од сите земни и човечки задоволства. Мирот и немирот постојат во праиднина, од праисторија до ден денешен, кога сите неморални личности со основен човечки потенцијал го убиваат мирот во себе, свесно или несвесно, со зборови или постапки. Homosapiens е денешниот како и човекот во почетокот на општествата, кој врши злодела поради недоволно знаење и немање волја поради немање умствени способности. Простоумен неспособен човек во борба за опстанок. Надежта не постои, а среќата не се приспособува на приземните суштества, кои умот го делкаат на парчиња за на крајот да го снема. Немирот е неспособен за извршување дејности во човечкото тело и е статичен изум што со молк помага во уништување на мирот. Човекот е изум што би требало да се стреми кон морално однесување, но не е доволно свесен за сопствените дејства и за интелектуално размислување. Со нозете свртени кон небото, со мудроста кон разумот… На оној што е мудар му е принесена неправда.

Дополнителни информации

Маса 91 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-125-3

Оригинален наслов

/

Страници

64

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 29

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram