Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Елиза на единаесет години

Елиза на единаесет години

Шифра: 10123 Категории: , , Ознаки: , Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

„Роман полн со мистерија и со неочекуван крај.“

Стато Квотидиано

Опис

Во едно село во близината на Букурешт, доаѓа до вистинска хистерија во моментот кога жителите дознаваат дека Елиза (девојче на 11-годишна возраст) има сифилис. Во текот на обелоденувањето на други случаи на сифилис, девојчето е обвинето дека го заразило, ни повеќе ни помалку, целото село. Постепено, медиумите, властите, родителите и обичните граѓани бараат Елиза да биде казнета, со што таа станува главен општествен непријател. Намуртена и самостојна, Елиза го покажува својот цврст карактер, однесувајќи се како зрел човек. Во Италија книгата ја споредуваат со Чума на Албер Ками.

Романот Елиза на 11 години е добитник на наградата Јон Креанга од страна на Романската академија (2009) и во моментов според него се снима филм.

 

Дополнителни информации

Маса 263 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-084-3

Оригинален наслов

Doina Rushti, Lizoanca la 11 ani

Страници

256

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 112

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram