Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Есеи и студии, Книги, Нефикција  /  Европа во сепија

Европа во сепија

Шифра: 10117 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Штедиш: 100,00 ден

Опис

„Европа во сепија“ е збирка есеи на познатата хрватска книжевничка Дубравка Угрешиќ. Триесетина есеи во кои авторката секогаш поаѓа од некое сопствено искуство, скица, настан, сеќавање, односи, но првенствено од емоциите. Автобиографски и дневнички записи што се протегаат низ целиот свет – Њујорк, Хонг Конг, Бали, Амстердам, Загреб – и со црнохуморен тоналитет го разоткриваат апсурдот на современиот живот! Прислушувајќи што зборуваат луѓето во бистроата, на книжевните трибини; опишува средби, многу тажни, но и смешни ситуации. Всушност, најчесто истовремено смешни и тажни.

Потребен е странец за да видиме колку е мрачен овој свет, а Дубравка Угрешиќ е тој странец. Нејзиното пишување е грациозно и страсно, но ги задржува необичноста и хуморот што го прават бескрајно интригантно. Скалпелот на Угрешиќ засекува премногу длабоко во најболните општествени теми.

Дубравка Угрешиќ е добитник на наградата „Жан Амери“ за исклучителни достигнувања во областа на есеистиката во 2012 година, а следната година од своите есеи ја составува оваа книга.

Дополнителни информации

Маса 306 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-325-7

Оригинален наслов

Dubravka Ugrešić, Europa u sepiji

Страници

272

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Громови, книга 11

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram