Нема производи.

Книги

  /    /  Есеи и студии, Книги, Нефикција  /  Санитарна енигма

Санитарна енигма

Шифра: 30792 Категории: , , Ознака:

350,00 ден

 

Пијте кафе колку што сакате, затоа што веќе е декофеинизирано.

„Бројот на ментално растроени луѓе е во пораст, тие се множат секојдневно, нема да можете уште долго да ги држите на антидепресиви.“

 

 

Опис

Дали санитарноста е моќ; дали моќта има санитарен извор? Кој е економот што ја стопанисува територијата на чистото? Како се вика лекарот што ја лечи раната на нечистата совест во исто време додека ја загадува?

Каква е врската меѓу сапунот и фашизмот? Зошто секоја колонијална империја најпрвин се воспоставува како хигиенска империја? Какво решение за третманот на „чистата“ крв им понуди Дизни на современите телевизиски воени могули? Кога и зошто е криминализиран сметот? Зошто модерниот град е роден од спорот со анималните, животворни импулси? Зошто радоста подразбира блискост и валканост?

Како сексуалноста и санитарноста меѓусебно се поврзани? Зошто не постои желба што е по мерка на културата? Кој сон Фројд одби да го толкува и зошто? Дали постои празен субјект и што е содржината на неговата супстанција?

Ова се дел од прашањата што студијата „Санитарна енигма“ ги отвора за промислување.

Дополнителни информации

Маса 317 g
Издавач

Антолог

Година

2020

ISBN

978-608-243-413-1

Оригинален наслов

/

Страници

290

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Громови, книга 16

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram