Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Брада натопена со крв

Брада натопена со крв

Шифра: 31952 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

500,00 ден

Опис

Главниот лик се обидува да ги открие деталите за смртта на дедо си.

Почнува со посета на татко му кој му ја најавува намерата да се самоубие и му ја раскажува приказната за мистериозната смрт на дедо му. Го убиле во Гаропаба, мал приморски град на југот на Бразил, во текот на неделна игранка, кон крајот на 1960-тите, при што никогаш не биле најдени ни телото ни виновниците. Скршен по загубата на татко си, семејните несогласувања и љубовното предавство, младиот човек, инаку професор по физичко образование, се сели во Гаропаба во потрага по личен мир и по вистината за дедо му. Но многу тешко доаѓа до информации бидејќи оние што го познавале не сакаат да зборуваат. Реализацијата на неговите цели особено ја отежнува и неговата необична невролошка состојба: не ги памети лицата на луѓето, дури ни на оние што ги познава со години.

Сепак, во новото секојдневје, меѓу неочекуваните познанства, емотивни врски и патувањата, открива многу повеќе, не само за дедо му туку и за самиот себе.

Брада натопена со крвво 2012 година ја добива наградата за литература на Сао Паоло.

Дополнителни информации

Маса 410 g
Издавач

Антолог

Година

2022

ISBN

978-608-243-542-8

Оригинален наслов

Daniel Galera, Barba Ensopada de Sangue

Страници

400

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 338

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram