Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Кај човека сè мора да е прекрасно

Кај човека сè мора да е прекрасно

Шифра: 32245 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

450,00 ден

 

 

Опис

Како да се биде „прекрасен“ во земја во која владеат корупција и угнетување, каде преживува само оној што успева да се покори на рестриктивниот режим. И како да се надминат животните трауми кога се кријат, потиснуваат и не се зборува за нив ниту по емигрирањето, дури ни со сопствената ќерка.

Што гледаат еден пар советски очи кога низ завесите од прозорецот ќе погледнат кон предворјето на некој источногермански град? За ова се прашува Нина кога ќе ги погледне мајка си и нејзината пријателка Лена, кои, некаде во средината на деведесеттите години ја напуштиле Украина и стигнале во Јена, каде го започнале животот од почеток. Но, тие чувствуваат некој вид фантомска болка: земјата во која се родиле веќе одамна ја нема, но тие уште се сентиментални по неа.

Погледнато низ перспективите на четири различни жени, две мајки и две ќерки, Залцман раскажува за распаѓањето на „времето на месождерите“, за перестројката па сè до современа Германија.

Дополнителни информации

Маса 337 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-660-9

Оригинален наслов

Sasha Marianna Salzmann, Im Menschen muss alles herrlich sein

Страници

320

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 389

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram