Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Зуење во главата

Зуење во главата

Шифра: 10153 Категории: , , Ознаки: , Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

„За голем писател ви зборувам.“

Нил С. Ал

Опис

Затворениците од затворот Ливада во поранешна Југославија успеваат да се изборат за согласност да го гледаат преносот од финалниот кошарски натпревар меѓу Југославија и САД летото 1975 година. Но чуварот ги прекинува во тоа и го навлекува гневот врз себе. Затворениците почнуваат штрајк и заземаат голем дел од затворот. Сè почнува како анархија, но потоа водачот на немирите, Кербер, и уште еден затвореник решаваат да направат систем на затворско самоуправување со цел да предизвикаат реформи во државата. Но, за тоа време, и полицијата се подготвува за упад во зградата.

Косценарист на истоимениот филм снимен според овој роман е и драмскиот автор Дејан Дуковски.

Дополнителни информации

Маса 219 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-121-5

Оригинален наслов

Drago Jančar, Zvenenje v glavi

Страници

208

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 117

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram