Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Месечината и огновите

Месечината и огновите

Чезаре Павезе

200,00 ден

„Имаме обврска да признаеме дека токму едновременото постоење на различни концепти и драматизам, чудесно сплотени во рамнотежата на стилот, ја прават Месечината и огновите неприкосновено ремек-дело на авторот.“

Ла Република

 

„Деветте романи на Павезе го сочинуваат најдраматичниот и најхомогениот наративен циклус во современа Италија. Ова се дела со неверојатна длабочина во кои човек постојано наоѓа нови слоеви, нови значења.“

Итало Калвино


„ Кај [Павезе] постои нешто заводливо, прогонувачко, лирски продорно.“

Њујорк тајмс бук ривју

 

„Еден од големите книжевни креативни депресивци. Месечината и огновите е неговото ремек-дело за последиците од партизанската борба на ридовите околу Торино.“

Дејли телеграф

Нема на залиха

Шифра: 10211 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

Опис

Главниот лик во романот се враќа во родното село откако претходно се збогатил во Америка; она по што трага не се едноставно сеќавањата или повторно вклучување во општеството. Тој трага по она што родниот крај го прави тоа што е, по тајната што ги врзува луѓето со местата и со генерациите. Неслучајно ликот е безимен: најденче од сиропиталиште, израснато од сиромашни земјоделци како евтина работна сила, кое станува човек емигрирајќи во Америка. Сепак, каде и да оди, со себе ги носи историјата на своето време и етнолошката природа на просторот во кој е израснат, на фасцинирачката Италија.

Дополнителни информации

Маса 186 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-028-7

Оригинален наслов

Cesare Pavese, La luna e i falò

Страници

176

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 51

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram