Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Мостот на Дрина

Мостот на Дрина

Шифра: 32443 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

550,00 ден

 

 

Опис

Со ова дело во светската литература монументално се воспева мостот во Вишеград како многуслојна врска помеѓу вековите и помеѓу Ориентот и Западот.

Користејќи го овој објект како симбол за вкрстувањето на различните култури и цивилизации, Андриќ ја раскажува приказната за подемите и падовите на империите и за драматичните историски промени и пресврти во босанското општество од крајот на XVI век до почетокот на Првата светска војна, но претставува и редица впечатливи ликови кои се појавуваат и исчезнуваат во лавиринтите на минатото.

Мостот им одолева на виорите на историјата, а со својата величественост и со осамената убавина се воздигнува не само над градот, туку и над времето. Токму тој е главниот лик на овој роман – истовремено и сведок на мноштво засебни човечки трагедии и постојан и неуморен набљудувач на сменувањето на крупни епохи и општествени парадигми. Мостот на некој начин претставува спротивност на човечките судбини кои се минливи во однос на камената градба, која опстојува и покрај сите неприлики.

„Мостот на Дрина“ е еден од најголемите книжевни споменици за животот на луѓето од балканските простори, а во чест на овој роман, со помош на режисерот Емир Кустурица, во 2012 година изграден е Андриќград кој се наоѓа на самото устие на реките Дрина и Рзав во Вишеград.

Дополнителни информации

Маса 316 g
Издавач

Антолог

Година

2024

ISBN

978-608-243-651-7

Оригинален наслов

Ивo Андрић, На Дрини ћуприја

Страници

352

Формат

132×200

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 413

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram