Нема производи.

Нема производи.

Од устата на китот

250,00 ден

Штедиш: 100,00 ден

„Има некаква чудесна елеганција во овој исландски еп што ги соединува науката, магијата и уметноста.“

А. С. Бајат

Опис

Од устата на китот е исландска сага за модерната доба. Дејството се случува во 1635 година. Исланд е свет помрачен од суеверие, од сиромаштија и од суровост. Научниците му се восхитуваат на рогот од еднорог, сиромаштијата тајно ја обожава Девицата, а книгите и луѓето завршуваат спалени на клада. Сјон нè запознава со Јонас Палмасон, поет и самоук исцелител, прогонет на пуст остров поради еретичко однесување, каде што се сеќава на својата дарба за лечење „женски болести“, на истерувањето на еден дух на далечниот брег Снјафјол, на лудачкиот масакр на невините баскиски китоловци од страна на локалните селани, како и на смртта на три од неговите деца. Приказната на Палмасон одекнува низ вековите и низ културите, тоа е епска приказна преку која го гледаме светот со други очи.

 

*Книгата е достапна со потпис од авторот. Во коментар за нарачката нагласете доколку сакате да добиете потпишан примерок.

Дополнителни информации

Маса 203 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-130-7

Оригинален наслов

Sjón, Rökkurbýsnir

Страници

194

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 121

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram