Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Штурецот во саксијата

Штурецот во саксијата

Шифра: 10436 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Штурецот во саксијата е впечатлива галерија на трансформации на мигот, во кои ги наслушнуваме скриените гласови, го чувствуваме ритамот на човечноста. Сега, благодарение на препевот на Љубиша Стојановиќ и на книгоиздателството Антолог, дел од поттикнувачкото хаику на Драган Ј. Ристиќ, на поетот што умее да гледа, дише и на македонски.“

Александар Прокопиев

Опис

Драган Ј. Ристиќ е несомнено една од најважните фигури на балканското хаику. Со децении тој го води, го осмислува и го збогатува со темати и со преводи списанието „Хаику новине“. Но уредничката дејност на  Ристиќ е само дел од високата творечка дејност на овој автор. Тој е, пред сè, неоспорен мајстор на хаикуто. Како хаиџин тој е читан, преведуван и ценет низ целиот хаику-свет. Неговата застапеност во антологиите, како и меѓународните награди што ги спечелил со својата поезија, се импресивни.

Дополнителни информации

Маса 55 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-171-0

Оригинален наслов

Драган Ј. Ристић, Цврчак у саксији

Страници

48

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Цреша, книга 8

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram